Europos judrioji savaitė

Kiekvieną rugsėjį Europos Sąjungos šalyse organizuojama Judrioji savaitė, kurios tikslas – raginti žmones daugiau judėti, sveikai gyventi, sportuoti, saugoti gamtą, sudominant netradicine veikla, supažindinti su ekologiškomis alternatyviomis automobiliui susisiekimo priemonėmis.

Visą savaitę dalyvavome sportiniuose renginiuose, skatinome fizinį aktyvumą gamtoje, gėrėjomės gamta, ieškojome netradicinės veiklos.

Pirmadienį – visi pramogavo Sodų  parkelyje. Stebėjo gamtą, rinko lapus, giliukus, kaštonus. Keliaudami aptarė -,,kodėl sveika vaikščioti pėstute ir kokią naudą duoda gamta”. Priešmokyklinukai iškeliavo rudens ieškoti į pamiškę.

(Apie tai dalinasi auklėtoja ekspertė Liudmila Ligeikienė)

Saulė dar lepina savo šiluma, bet gamtoje jau pastebimi rudens požymiai. „Kaip gyvena varlytės, kur slepiasi sraigės, ar pastatė bebrai savo namelius?“ – klausia priešmokyklinukai. Atsakymo nusprendėme paieškoti miške, prie penkių kalnelių.  Eidami į mišką sutikome pulkelį antelių, kurios greitai atbėgo tikėdamiesi gauti duonos trupinėlių. Pasisotinę atgulė šalia vaikų. Armandas radęs pakalnėje augančias didžiules musmires, pakvietė kitus vaikus jos apžiūrėti. Aiškinomės, kodėl negalima spardyti, mindyti šungrybius, musmires, nes tai vaistas miško gyvūnams. Pamatę bebrų paliktus namelius, nusprendėme, kad jie susirado geresnes vietas. Vaikų dėmesį atkreipė keliu lėtai šliaužianti sraigė su didžiuliu nameliu. Apžiūrėję ją, paleidome keliauti toliau. Aplink šokinėjo mažos varlytės. Vaikai bandė jas vytis, bet varlytės buvo vikresnės. Ragavome miške augančių šaltalankių uogas, aiškinamės jų naudą žmonėms. Žaidėme žaidimo aikštelėje, matavome balų gylį. Grįžę į grupę, dalinomės įspūdžiais, ragavome šaltalankių sirupą.

Antradienį  – Vyresniukai išsiruošė į Melioratorių parkelį. Parkelyje daug medžių, todėl ugdytiniai aktyviai įsijungė į pokalbį ,,Medžiai – žemės plaučiai“. Mažesnieji šią dieną  bėginėjo, žaidė sportinius žaidimus Sodų pagrindinės mokyklos stadione.

(Įspūdžiais dalinasi auklėtojos metodininkės Jūratė Dačkauskienė ir Jūratė Gintalienė)

Tą judriosios savaitės dieną  8 – 9  vyresniųjų grupių vaikai  keliavo į Melioratorių parkelį.   Vaikai džiaugėsi gamta ir grynu oru, vyravo džiugios emocijos, skambėjo juokas.  Prisiminę saugaus elgesio taisykles ugdytiniai mėgavosi laisvalaikiu žaidimų aikštelėse. Išvykos metu prisiminė saugaus eismo taisykles, diskutavo kaip saugiai pereiti gatvę kai nėra šviesaforo. Vaikai ypatingai efektyviai sugeria juos supantį pasaulį, todėl patirti įspūdžiai sustiprino ir praturtino visa tai, apie ką su vaikais kalbėjome ugdymo įstaigoje. Ypatingai džiaugėmės abiejų grupių nuoširdžiu, draugišku vaikų bendravimu ir bendradarbiavimu.

11 grupės priešmokyklinukams parūpo širdelės darbas ir iškeliavo į Mažeikių visuomenės sveikatos biurą paminėti Tarptautinės širdelės dienos. Biure vaikus pasitiko specialistė Martyna Nabažaitė. Ji parodė vaikams širdelės muliažą, papasakojo, kodėl ji tokia svarbi. Vaikai sužinojo, kad širdelė plaka 60 kartų per 1 minutę, o sveria tik 300 g  ir yra kumščio dydžio. Taip pat sužinojo kaip reikia gaivinti trumpai sustojusią širdelę ir patys pabandė padaryti dirbtinį kvėpavimą lėlei Albertui. Apžiūrėję rūkančio žmogaus plaučius, priešmokyklinukai pažadėjo niekada nerūkyti ir perspėti apie rūkymo žalą savo šeimos narius. Grįžę ilgai diskutavome apie širdelės svarbą.

Trečiadienį – priešmokyklinukų laukė ilgas žygis į Senamiesčio parką. Čia jie grožėjosi gamta, ieškojo rudeninių grybų bei pasislėpusių parko gyventojų. Keliaudami aptarė temą ,,Tyras oras – sveikata”.

(Apie tai dalinasi auklėtoja ekspertė Liudmila Ligeikienė)

11 grupės priešmokyklinukai, iškeliavo į senamiesčio parką. Eidami keliu stebėjo kas vyksta aplink. Pamatę sugriuvusį namą spėliojo, kas gi galėjo atsitikti. Nustebo pamatę ant namo stogo augantį beržynėlį. Sustoję prie saulės laikrodžio, vaikai bandė atspėti, kiek valandų. Nepavyko, nes dangus buvo apsiniaukęs ir saulė pasislėpusi už debesų. Vaikai šiek tiek nusiminę, bet Gabrielė pasiūlė ateiti prie saulės laikrodžio kitą dieną su savo tėveliais.

Parke  suradome daug įvairų rūšių grybų: baravykų, pūkuočių, kelmučių, kazlėkų. Nusprendėme parsinešti juos į grupę ir patyrinėti. Ieškojome pačių aukščiausių medžių. Vaikai surado jį ir apkabino rankomis. Aiškinomės kam reikalingi medžiai, kodėl reikia juos saugoti. Arijus aptiko įdubą, kurioje linksmai šokinėjo varlytės. Paragavome parke augančių šermukšnių uogų. Nutarėme sugrįžus į grupę paieškoti enciklopedijoje informacijos apie šermukšnį. Vaikai išbandė visus pramogų ir žaidimų įrengimus, mokėsi taikiai spręsti iškilusias problemas.Į darželį sugrįžome pavargę, bet patenkinti. Pilnomis rankomis spalvotais klevo lapais. Sekančią dieną piešėme, kas labiausiai patiko išvykoje.

Ketvirtadienį  vyko Krepšinio sporto šventė „Mes už krepšinį“ – palaikome Lietuvos vyrų krepšinio komandą Europos čempionate. Į šventę Buratiniečiai rinkosi nešini kamuolius. Palaikydami Lietuvos krepšininkus, vaikai varėsi kamuolius aplink darželį, atliko įvairias krepšinio elementų užduotis, žaidė krepšinį. Po pietų ruošėsi sekančiai dienai aptardami kokios yra bemotorės transporto priemonės jų nauda sveikatai.

Penktadienį – Priešmokyklinukai išskubėjo į ,,Vyturio” pradinę mokyklą. Kartu su pradinukais dalyvavo ,,Aktyvus Rugsėjis 2017″ renginyje ,,Olimpinė diena”. Po smagaus apšilimo, 11gr. priešmokyklinukai pasiliko sportuoti su mokiniais sporto salėje, o į ,,Buratiną” pasikvietėme draugus pirmokėlius –  ,,Vyturio” 1 B klasės mokinius. Kartu sportavome, šokome, žaidėme krepšinį, futbolą, smagiai praleidome  laiką. Išlydėję draugus ( mokinius) rikiavomės paspirtukų, dviratukų paradui – „Mes už švarų, tyrą orą“.

(Mintimis dalinasi auklėtoja ekspertė Liudmila Ligeikienė)

„Diena be automobilio“, akcija „Aktyvūs rugsėjis“, dviratukų, paspirtukų paradas „Mes už švarų ir tyrą orą“ – tokie renginiai vyko penktadienį l/d „Buratinas“.

Rytą daugelis tėvelių atėjo su vaikais į darželį pėsčiomis. Automobiliais atvažiavo tik tie, kurie gyvena toli, už miesto. Iš pat ryto 11 grupės priešmokyklinukai išvyko į Vyturio pradinės mokyklos sporto aikštę, kur kartu su mokyklos pirmokais ir jų mokytojomis dalyvavo akcijoje „Aktyvūs rugsėjis“. Akcija prasidėjo nuotaikinga mankšta, kuria pravedė mokyklos muzikos mokytoja Edita Aganinienė. Pasimankštinę priešmokyklinukai su pirmokais varžėsi Vyturio pradinės mokyklos sporto salėje. Varžybos buvo labai azartiškos. Po varžybų priešmokyklinukai laimingi ir apdovanoti diplomu, grįžo į darželio sporto aikštyną. Prasidėjo paspirtukų, dviratukų paradas „Mes už švarų, tyrą orą“.

Vaikai atsineštais paspirtukais, dviratukais važinėjo darželio sportine trasa, varžėsi tarpusavyje. Mažieji darželio ugdytiniai vežėsi vėžimėlius, ratelius.

Šios dienos renginiai suteikė vaikams daug džiugių emocijų.

Direktoriaus pavaduotojos ugdymui G. Tamušauskienės inf.