Rankos, rankelės…

Rankos, rankelės. Jos glosto, liečia, dalina. Ir kaupia bakterijas. Visą vasario mėnesį vaikai darė eksperimentus su bakterijų maišeliais: sveikinosi su jais, dalinosi mikroorganizmais vienas kitam spausdami rankas ir taip lengviau įsivaizdavo jų plitimo kelius. Mokėsi rankų plovimo technikos. Mėlynosios „stebuklingos“ lempos pagalba, matė plika akimi neįžiūrimas bakterijas.

Rankų plovimas su muilu pašalina ligas sukeliančius mikroorganizmus nuo rankų ir apsaugo nuo infekcijų, nes:

  • žmonės dažnai liečia akis, nosį ir burną, todėl mikroorganizmai gali lengvai patekti į organizmą,
  • patogeniniai mikroorganizmai nuo neplautų rankų gali patekti į maistą, gėrimus, kai žmonės juos ruošia vartojimui. Be to, jie gali pasidauginti maisto produktuose ir sukelti sunkių sveikatos sutrikimų,
  • mikroorganizmai nuo neplautų rankų gali patekti ant kitų objektų, tokių kaip stalviršis, durų rankena, žaislai ir kt. ir taip lengvai išplisti.

Rankų plovimas yra vienas iš paprasčiausių būdų pašalinti nuo jų užkrečiamųjų ligų sukėlėjus ir yra labai svarbi daugelio užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonė. Plaunant rankas muilu nuo jų pašalinama 95 proc. žmogui patogeninių mikroorganizmų. Kad rankos būtų švarios, reikia tik vandens, muilo gabalėlio ir 20 sekundžių laiko. Tai gali apsaugoti nuo daugelio užkrečiamųjų ligų – virusų, sukeliančių viršutinių kvėpavimo takų ligas, gripo, virusinio hepatito A, žarnyno infekcijų.

Martynos Nabazaitės Mažeikių VSP specialistės inf.