Saugios vasaros visiems

„Aš ir aplink mane“ – tema, kuria mes kalbame kone kiekvieną dieną, visais metų laikais. Rudenį mums svarbu priminti vaikams apie šlapias ir drėgnas kojas, apie „kultūringą“ čiaudėjimą ir kosėjimą, apie besikeičiančią ir lapus numetančią gamtą. Žiemą mums svarbu kalbėti apie traumas ant ledo, šaltį, žvarbų vėją ar žiemos pramogas lauke; pavasarį – apie bundančią gamtą, daržą ir sodą bei rankų higieną. Na, o vasarą būtina aptarti saugią aplinką: lauke, žaidimų aikštelėje, pliaže, gatvėje, prie vandens telkinių bei pas senelius kaime.

Taigi, apie saugią aplinką, kuria mėgaujasi maži ir dideli, būtina kalbėti prieš ilgas vasaros atostogas. Džiugu, kai vaikai vardija saulės daromą įtaką žmogui, jo sveikatai. Labai svarbūs vasaros atributai: kepurė, kremas nuo kaitrių saulės spindulių, akiniai, vanduo. Važiuojam dviračiais, paspirtukais, riedučiais ten, kur nerieda mašinos ir būtinas šalmas, o sutemus – atšvaitas. Saugiai žaidžiame kieme, žaidimų aikštelėje ir nemėtom kamuolio netoli gatvės. Gatvė – mašinom, žmonėm tinkamesnė – pėsčiųjų perėja, šviesoforo stotelė – ypač žalia jo spalva. Pliaže – ten kur didelis žmonių srautas – tenka nepasimesti, o jei nutinka vis dėlto, kad neberandame mamos ar tėčio, kreipiamės į artimiausią suaugusį žmogų ir prašom pagalbos, nes juk svetimas – nebūtinai pavojingas?! Maudytis – vieni neiname, kad ir kaip norėtume. Turime užsidėję gelbėjimosi lemenę ar puošnų ratą aplink pilvą. O kad saugūs pasiektume, nuvažiuotume prie jūros – būtina užsisegti saugos diržus ir sėdėti vaikiškoje kėdutėje.

Vanduo – tinkamas atributas visais metų laikais, todėl tik dar kartą pakartojom jo naudą sveikatai ir suskaičiavom stiklines, kiek jo reikėtų pagal mūsų kūno svorį.

Saugios vasaros visiems – ir mažiems, ir dideliems !

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Martyna Nabažaitė