Šv. Martyno Šviesos arba Žibintų diena

Šaltais ir tamsiais rudens vakarais, kai medžiai numeta lapus, o visa gamta tarsi užmiega, šiltą ugnį uždegame savo širdyse, kad ji šviestų ir šildytų mus per visą žiemą.

Šv. Martynas – IV a. Italijoje gyvenęs vyskupas, pasižymėjęs gailestingumo darbais, ypač neturtėlių šalpa. Paveiksluose vaizduojama, kaip jis,  būdamas kareiviu, atidavė elgetai savo apsiaustą ir taip sušildė vargšą žmogų. Tad žibintų šviesa simbolizuoja vidinę žmogaus ugnį, kuria mes galime pasidalinti, atnešti jos šilumą ir šviesą ten, kur iki šiol viešpatavo tamsa. Tad Šv. Martyno šviesos ir žibintų  diena minima tamsiuoju metų laiku, lapkritį, kai visiškai mažai saulės šviesos, dažnai lyja lietūs, nesigirdi paukščių balsų, darosi liūdna. Žibintų šventė, tai šventė , kuri tamsiuoju metų laiku tarsi jauki švieselė pasibeldžia į pačių mažiausiųjų – vaikų – širdeles ir pripildo jas šviesa ir meile.

Lapkričio 9 dieną vyresniojoje (9) grupėje visą popietę vyko komandinis darbas. Vaikai, padedant Vidadi tėvelio ir Gabrieliaus Ž. mamytei skaptavo moliūgus . Ugdytiniai su nekantrumu tyrinėjo kas gi randasi moliūgo viduje, skaičiavo sėklytes, bandė iš jų sudėlioti mozaiką. Vėliau vieningai nutarė jas sudžiovinti ir kitais metais pasodinti. Nenusakomo džiugesio suteikė figūrų piešimas ant moliūgų, kurias vėliau tėveliai stengėsi išskaptuoti. Pasidžiaugę moliūgų žibintais grupėje,  sekančią dieną parodėlę eksponavome darželio galerijoje. Džiugu jog prie organizuojamos parodos prisijungė dauguma darželio grupių. Moliūginiai žibintai sukūrė ypatingą nuotaiką, džiugino ne tik vaikučius, jų tėvelius, bet ir darželio darbuotojus.  Lapkričio 10 dienos popietę visi nurimę, susikaupę vakaro tyloje,  klausėmės  pasakų, kurias sekė žibintai: apie šv. Martyną, jo gailestingumą, apie šviesos simbolinę prasmę. Kiti žibintai pasakojo,  jog ši diena nuo seno laikoma  paskutine rudens švente ir nuo šios dienos gyvulėliai suvaromi į tvartus, piemenėliai pradeda lankyti mokyklas, žemė  užmiega žiemos miegu. Taip buvo prisimintos ir paminėtos tradicijos ir papročiai.

Gamtosauginio komiteto pirmininkės Jūratės Dačkauskienės informacija