SVEIKATOS SODELIS

SVEIKATOS SODELIStai dar viena, vaikų pamėgta ir turinti kilnią paskirtį, darželio kiemo erdvė. Čia vyksta užsiėmimai pagal Sebastjano Kneipo  holistinę metodologiją.

Trumpas aprašymas apie tai:

     

   

S. Kneipo sveikatos filosofija

Kneipas buvo vokiečių pastorius ir natūropatas, XX a. sukūręs holistinį gydymo modelį, kuris iki šiol sėkmingai naudojamas kaip prevencinės ir natūralios medicinos gydymo metodas. Holistinis požiūris į sveikatą remiasi tuo, kad fizinė, psichinė ir dvasinė būklės yra susijusios, todėl organizmo problemas reikia spręsti, atsižvelgiant į fizinius, psichinius ir socialinius aspektus.

Šį gydymo modelį pastorius sukūrė, kai jaunystėje susirgo džiova. Liga greitai progresavo ir gydytojai jau niekuo nebegalėjo jam padėti – jaunuolis atsidūrė ant mirties slenksčio. Kaip tik tada į S. Kneipo rankas pateko knyga, kurioje buvo aprašyti paprasti natūralaus gydymo vandeniu metodai – jais vadovaudamasis jis įveikė savo ligą. Vėliau S. Kneipas ištobulino paprastą, bet efektyvią metodiką, susidedančią iš apsipylimų šaltu vandeniu, vonių, kompresų, vaikščiojimo basomis po vandenį, rasą, akmenis ir kitų procedūrų.

Jis ne tik sukūrė metodiką, kurią taikydamas pasveiko pats, bet ir sulaukė daug pasekėjų. Vokietijoje yra įrengta jo vardo mokykla, kurioje ruošiami gydytojai, gydantys pagal S. Kneipo metodiką. Ji remiasi gana tiksliomis procedūromis: procedūra kojoms „Refleksoterapiniu taku“, braidymas basomis „Gandro žingsniu“, procedūra rankoms „Kneipo kava“ ir vaikščiojimas rasota žole „Pievos takas“.

Nuo ko pradėti grūdintis? Pirmiausia reikėtų pradėti nuo apsiliejimų šaltu vandeniu. Grūdintis reikia palaipsniui. Pagal S. Kneipo metodiką yra kelios vandens šaltumo gradacijos, kurios naudojamos apsiliejant. Jei prausiatės šiltu vandeniu, procedūrą baikite vėsiu vandeniu. Vandentiekio vanduo nėra labai šaltas, todėl tinka pradedančiajam. Galite lieti vandenį nuo dešinės pėdos, kilti aukštyn per visą kūną ir procedūrą baigti kaire koja. Tą patį atlikite ir su rankomis: pradėkite nuo dešinės rankos vidinės pusės ir baikite kairės rankos išorine puse.

Svarbu paminėti, kad S. Kneipas rekomendavo naudoti ne chloruotą vandentiekio vandenį, o natūralų vandenį, tekantį iš natūralių šaltinių. Sveikatos stiprinimas pagal S. Kneipą remiasi ne tik vandens procedūromis. Jis akcentavo asketišką gyvenimo būdą – mitybos derinimą, detoksikuojančias arbatas, oro vonias ir vaikščiojimą basomis bet kokiu oru. Taip pat reikėtų dėvėti natūralių medžiagų rūbus.

                      Procedūra kojoms – „Refleksoterapinis takas“

Kaip atlikti procedūrą. Vaikščioti basomis įvairių paviršių takais 3–30 min. Pradėti rekomenduojama nuo žalios spalvos ploto, eiti prieš laikrodžio rodyklę, baigiant pavaikščioti ant pušų kankorėžių paviršiaus. Procedūrą rekomenduojama atlikti ryte ir vakare.

Nauda. Vaikštant basomis įvairiais paviršiais, pėdose spaudžiami esantys aktyvūs taškai, kurie tiesiogiai siejasi su kūno organais. Švelnių paviršių spaudimo jėga į šiuos taškus yra tolygesnė, vienodesnė, todėl labiau aktyvinama centrinė nervų sistema – tai ramina, atpalaiduoja. Aštresnių paviršių spaudimo jėga į šiuos taškus yra skirtinga, todėl labiau veikiama širdies kraujagyslių sistema, stimuliuojamas ir aktyvinamas organizmas.

Procedūra kojoms – „Gandro žingsniu“

Kaip atlikti procedūrą. Baseinėlyje, įbridus iki kelių, reikia vaikščioti pakaitomis, aukštai keliant kojas lyg gandrui, maždaug 30–60 sek., kol pajausite stiprų šaltį. Procedūrą rekomenduojama atlikti antroje dienos pusėje.

Nauda. Temperatūrų, vandens ir oro kaita aktyvina imuninės sistemos darbą, limfotaką, veninę kraujotaką.

Procedūra rankoms – „Kneipo kava“

Kaip atlikti procedūrą. Įkvepiant ir iškvepiant, į akmeninę vonelę pirmiausia reikia merkti dešinę, vėliau – kairę ranką ir laikyti 30–40 sek., kol pajausite stiprų šaltį. Šią procedūrą rekomenduojama atlikti rytais ir kartoti ne dažniau kaip kas dvi valandas.

Nauda. Atliekant procedūrą yra sušaldomas rankose esantis kapiliarinis kraujas, kuris, patekęs į bendrąją kraujotaką, aktyvina imuninius procesus.

Vaistažolių terapija. Vaistažolės turi gydomąjį ir raminamąjį poveikį, kurį S. Kneipas aprašė savo knygose. Žolelės iš J. Balvočiutės ekol. ūkio yra ilgametės darželio vaikų palydovės.

Harmonijos terapija (dar vadinama tvarkos terapija) remiasi mintimi, kad gydant kūną negalima pamiršti ir sielos. Tam naudojame muzikos terapiją ir aromaterapiją kitose darželio vidaus erdvėse.

Sveika mityba. Tai – natūralus maistas ir vanduo. Gydomosios mineralinio vandens savybės naudingos organizmui, nes jį papildo mineralų, gerina virškinimo sistemos darbą. Sveika ir subalansuota mityba – mūsų įstaigos siekiamybė.

Informacijos šaltiniai:

Ulrich Ruckert „Mūsų sveikatos knyga“

www.15min.lt

„Savaitraštis Kaunui“

www.visitbirstonas.lt/lankytinos-vietos/kneipo-sodas/